2018 FALL SCHEDULE

LONG ISLAND ORIENTEERING CLUB
2018 FALL SCHEDULE

Scroll Down For Meet Results

Registration:  11 A.M until 1 P.M. /  Courses close at 3:30
Meet Fees:  $10 non members / $5 members
Each additional member per group: $1.   Additional maps $2 each.
Membership: $15 Annually – Scroll down for contact information.

PRINT THE WAIVER !

2018 FALL SCHEDULE

Bertucci’s Club Get Together
August 31, 2018  /  Friday – 7 P.M.

Sept. 23        Stillwell Woods
Permit Application Pending

Oct. 6            Nissequogue River
Kayak-O & Foot-O

Permit Application Pending

Nov. 3           Muttontown Preserve
Permit Application Pending

SCROLL DOWN FOR MEET RESULTS

 

MEET RESULTS:  NISSEQUOGUE / JUNE 10, 2018

KAYAK – O / 50 Participants – 30 Starts
1-     Jeremy Colgan                                                      1:20
2-     Shari Hymes                                                         1:33
3-     Stefan Slutsky                                                       1:40
4-     Jeff & Cait                                                              1:43
5-     Marilyn MacGown                                               1:49
6-     Lost Boys                                                              1:55
7-     Tom Hickey & Todd Vickery                               1:55
8-     Sue & Bob Roberson                                           1:56
9-     Rob Meyerson                                                      2:04
10-    Chris & Sarah Morrissey                                      2:05
11-   Yuriy Shepelov                                                        2:05
12-   Tara & Marko Budurovych                                   2:06
13-   Ellen & Mary                                                           2:06
14-   Elaine & Marie                                                        2:08
15-   Frank Yost                                                               2:10
16-   Kaedyn Mahoney                                                   2:11
17-   Michelle Mahoney                                                 2:11
18-   Maria Campese & Rosemary Jones                    2:15
19-   Sarah Neitzel                                                           2:20
20-   James & Gayl Kiesling                                            2:26
21-   Kristen Anderson                                                   2:32
22-   G & J                                                                         2:33
23-   Jim Greene                                                              2:50
24-   Marianne Morton                                                  2:50
25-   Kayak Adventurers                                                2:51
26-   Nicholas Greene                                                    2:51
27-   Ronald Reid                                                            2:51
28-   Connor Maggio                                                      2:52
29-   Matt Greene                                                           2:53
30   Regina Wall                                                              2:54

9 PEOPLE COMPETED IN BOTH THE KAYAK-O AND FOOT-O
FOLLOWING ARE THE COMBINED RESULTS:
Top combined performance goes to Stefan Slutsky, an elite orienteer, who took first on the Orange, 2nd on the Score-O, and 3rd in the Kayak-O. Next up was Jeremy Colgan, another outstanding Orienteer, who won the Kayak-O and took 3rd on the Score-O. rounding out the top three was Shari Hymes, the Adventure Racer, who took 2nd on both the Kayak-O, for which she used a Stand-Up Paddleboard (SUP), and 2nd on the Yellow Course.

FOOT-O

WHITE COURSE   1.5 Miles / 9 Controls
1-   Hot Chicks                                                              0:53:58

YELLOW COURSE    1.7 Miles / 12 Controls
1-   Sam’s Club                                                            0:53:20
2-   Shari Hymes                                                         0:45:57
3-   Dmitry Shevchenko                                            1:00:00
4-   Maria Campese & Rosemary Jones                  1:15:35
5-   Who Cares?                                                          1:17:52
6-   Ellen Perry                                                            1:32:58

ORANGE COURSE   1.6 Miles / 11 Controls
1-   Stefan Slutsky                                                       0:18:38
2-   A. Rosenperl                                                         0:30:00
3-   Yuriy Shepelev                                                      0:35:02
4-   David Lloyd                                                           0:53:09
5-   Lost Boys                                                              1:18:49
6-   Seifert / Upson                                                     1:26:10

SCORE-O  / 20 Controls
All Competitors Punched All Controls  (175 Points)
1-   Misha Leder                                                         0:25:30
2-   Stefan Slutsky                                                      0:25:40
3-   J. Colgan                                                                0:30:08
4-   Chris Morrissey                                                   0:42:56
5-   A. Rozenperl                                                        0:43:56
6-   Nicky Shevenko                                                   0:57:15
7-   Departure Control                                              1:19:29
8-   Mike Baden                                                          1:21:58

MEET RESULTS:  WEST HILLS SOUTH / MAY 18, 2018

In spite of the very wet, rainy weather, thanks to Scout Troop 10 the  and a few hardy souls, participation was more than expected. Here are the results:

WHITE COURSE      10 controls / 1.7 miles
1-     Smoked Boys        (Troop 10)                           1:04:14

2-     Cheesy Ninjas       (Troop 10)                            1:09:10
3-     Burning Bears      (Troop 10)                            1:15:14
4-     Bison Boys            (Troop 10)                            1:20:40
5-     Grisha Kkozhov               5 controls                    43:50
6-     Walter Gale                                                         ———–

YELLOW COURSE      15 controls / 2.7 miles
1-     Petelyssa                                                            1:47:43

2-     Rain Jackets                                                        2:16:40
3-     Daniel                                                                  2:26:20
4-     Galactic Travelers                                              2:29:04
5-     Maria Campese                                                 2:43:05
6-     Jim & Lara Kiesling                              No Punch Card 
7-     Reid & Jason                                                      ———–
8-     B & D                                                                  ———–

ORANGE COURSE    16 controls / 2.7 miles
1-     David Lloyd                                                         2:18:33

2-     Matt Greene                                                       2:26:00
3-     Frank Yost                                                           3:34:00
4-     Grumpies of 214                                         10 controls

GREEN COURSE     18controls / 5.7k
1-     Misha Leder                                                       2:05:12

2-     Eric Bressler              10 controls                     2:47:50
3-     Shari Hymes              10 controls                     3:05:31
4-     Marina                                                  No Punch Card

MEET RESULTS:   WEST HILLS NORTH / APRIL 22, 2018

WHITE COURSE    10 controls / 1.7 miles

1-   Kaedyn Mahoney                          0:44:06
2-   Team Alyssa                                   0:54:50
3-   Wandering & Tired                       0:56:50
4-   Jim Greene                                     0:58:10
5-   Troop 17                                         1:26:04
6-   Motley Crew                                   1:26:22
7-   Walker Family                                1:28:00
8-   John Bailey (The Flash)                 1:35:46
9-   Owen & Tim Voelker                    1:42:29
10-   Extreme Greene                          1:43:00

YELLOW COURSE   14 Controls  /  2.0 Miles

1-   Portuese                                      0:42:09
2-   Heather                                       0:52:30
3-   Lohsen Family                            0:56:30
4-   Gloria Cheang                            0:59:00
5-   Dragons & Animals                   1:01:01
6-   Terri                                             1:05:52
7-   Who Cares                                  1:08:40
8-   Jim & Lara Liesling                     1:10:29
9-   Gudelinis Family                        1:12:23
10-   Shackatow / Fabbio / Laun      1:18:36
11-   The Fun Trailers                        1:20:55
12-   B & D                                           1:24:08
13-   Team IOWA                                1:28:48
14-   2 – FERS                                       1:30:40
15-   Stephen Gross (The D’s)           1:31:40
16-   Maria                                            1:17:28  (12 Controls)

ORANGE COURSE    18 Controls / 2.4 Miles  (3.9k)

1-   Stephen Blacklocks                      1:05:10
2-   Stephen Laun                                1:18:22
3-   Matt Greene                                  1:52:02
4-   Mike Baden                                    1:53:00
5-   Tom & Cat                                      1:53:05
6-   Chris & Lori                                    2:14:30
7-   Trimble                                           2:15:38
8-   Lost Boys                                        2:28:50

GREEN COURSE        16 Controls / 5.0k

1-   Misha Leder                                  1:14:59
2-   Denis Kozhkov                              1:36:20
3-   Ramiro Campos                            1:45:04
4-   Moirina Achkinazi                         2:37:00
5-   David Lloyd                                    2:32:30
6-   Chris Morrissey                             2:11:50   (14 Controls)
7-   Frank Yost                                      3:56:00   (14 Controls)

– ALL MEETS: REGISTRATION STARTS @ 11  A.M. ENDS AT 1 P.M.

-ALL COURSES CLOSE AT 3:30 SHARP

-SCOUT LEADERS AND GROUP LEADERS: Please give us a heads up if you are
bringing a group –  and how many so we can have enough pre-printed course maps.

CONTACT INFORMATION / QUESTIONS:

John Pekarik    631-567-5063 / ja171@aol.com
Glen Malings:  glenmal@aol.com

 TO BECOME A MEMBER OF LIOC
SEND A CHECK IN THE AMOUNT OF $15.00 TO:
Glen Malings

14 Winthrop Ave.
Syosset, NY 11791

Please print out and mail in our membership
application which you download here .